0(536) 669 52 78
trenru
Sosyal Medya Hesaplarımız

Şakayık Çiçeği Bakımı

20 Nisan 2017
3 kez görüntülendi

Şakayık Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır ?

  • Şakayık yaz başlarken açan bir çiçektir. Dolayısıyla soğuklardan çok hoşlanmaz. Ancak belli bir düşüklüğe kadar soğuğa dayanabilir. Bununla birlikte eğer ilkbahar aylarına kadar serin ortamlarda tutulursa çiçekleri daha canlı açacaktır.
  • Şakayık güneşi sever. Birçok bitki gibi gün ışığına ihtiyaç duyar. Güneşi direkt olarak almayacağı ve güneşin dik geldiği zamanlarda temas etmeyeceği ortamlarda yetiştirilmesi gerekir
  • Şakayık ısı konusunda biraz nazlıdır. Yılın belli zamanları (ilkbahara kadar olan çiçeksiz dönem) soğuğu doyasıya almak ister ancak çiçekleri açtığı zaman bu soğuğu istemez, eğer soğuk ile karşı karşıya gelirse yapraklarını döker. Güneşe aşık bir çiçek olmasına rağmen bilhassa öğle güneşinde döküverir yapraklarını.
  • Şakayık sulama rutini ise önemli bir diğer detaydır. Bitkinin kökleri serin kalmalıdır. Nemli topraklardan hoşlanan Şakayık, yaz mevsiminde toprak ihtiyaç duydukça sulanmalıdır. Eğer bir düzene bağlamak isterseniz sulamayı 3 günde bir yapabilirsiniz. Eğer evde baktığınız bir şakayık çiçeğiniz varsa dinlendirilmiş duyu belirli bir ölçüde düzenli olarak vermeniz tavsiye edilir.
  • akayık çiçeğinizi yetiştireceğiniz toprağın yeteri derecede humuslu olması gerekir. İyi drene edilmiş ve nemli toprakları seven Şakayık için toprağın besili olması tercih sebebidir. Eğer toprak gübrelenirse çiçekler daha gür ve uzun saplı olacaktır. Ancak bu gübreleme işini çok fazla abartmamak gerekir. 2 senede bir gübreleme yapılabilir.
  • Şakayık bitkinizi büyüttüğünüz alanda çok fazla hava akımı olmaması gerekir. Rüzgar Şakayık çiçekleri için olumlu etki yaratmayan bir doğa hareketidir.
  • Bitkinizin yetiştiği ortamı iyi belirleyip yerini değiştirmemeniz gerekir. Yeri değiştirilen şakayık buna alışama sürecinde zorluk çeker.
  • Şakayık bitkinizi toprağa ekerken bitkileri birbirlerine çok yakın dikmemeye özen göstermeniz gerekir. Çok fazla temastan hoşlanmayan Şakayığın saksı ve toprak değişimi için büyüme döneminin geçmesi beklenmelidir. (Bu konu ile ilgili detaylı bilgiye aşağıda yer alan Şakayık Ekimi ve Çoğaltılması başlığının altından ulaşabilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Nasıl yardımcı olabilirim